DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 31.10.2023 19:59:03 

Společnost přátel historie města Jablonného v Podještědí

Akce roku 2023

 

Společnost přátel historie města v lednu 2023

          Na první letošní schůzku v pondělí 9. ledna dorazilo celkem 27 posluchačů. Přivítali jsme mezi námi i nové členky a jsme rádi, že o naši činnost je stále zájem. Pro letošní rok jsme spojili síly s Danou Zpěvákovou z Městské knihovny, která pro nás připravila celkem tři akce. První byla s Akademií třetího věku, která od roku 2015 připravuje zábavně vzdělávací programy. Zakladatelem Akademie a vedoucím lektorem autorských pořadů je Ing. Petr Šika, který jako pedagog působí v akademickém prostředí v Česku, na Slovensku, v Německu a Rakousku.

         Pro leden bylo vybráno téma zábavná historie kriminalistiky, která je doslova protkaná zajímavostmi a Dana Zpěváková mezi námi přivítala Ing. Petra Šiku, který se tématu výborně zhostil. Vyprávění zahájil počátky moderní kriminalistiky, které nacházíme v pařížské Brigade se Sûrete (první moderní policejní organizace). Jejím zakladatelem a velitelem byl bývalý zločinec Eugène-François Vidocq (*23. 7. 1775 - † 11. 5. 1857), který je současně považován za spoluzakladatele mnoha oborů moderní kriminalistiky. Z Francie jsme se přenesli do viktoriánského Londýna, kde v druhé polovině roku 1888 řádil snad nejznámější vrah prostitutek Jack Rozparovač. Šlo o prvního sériového vraha moderního typu, vedl korespondenci s médii i policií a jeho vraždy vyvolaly paniku. Se svými oběťmi zacházel s nevídanou brutalitou a jeho identita zůstávala dlouho neznámá. Dle Ing. Šiky by tímto tajemným vrahem měl být polský židovský přistěhovalec Aaron Kosminski.

         Ani naše země nezůstala pozadu. Synonymum pro lumpa, pacholka a syčáka hojně používané nejen v Čechách a na Moravě, ale i v německy mluvících zemích má základ ve skutečné postavě Jana Jiřího Grasela (* 4. 4. 1790 - † 31. 1. 1818). Své zločiny páchal nejen v Dolních Rakousích, ale i na území jižních Čech a jižní Moravy. Za svůj krátký život v čele loupežnické bandy spáchal více než dvě stovky zločinů, jako byly krádeže, vloupání, loupeže, a dvě vraždy. U prostého lidu i vrchnosti budil opravdový strach. Roku 1815 padl do léčky a rok trvalo vyšetřování jeho zločinů. Společně se svými dvěma druhy byl roku 1818 veřejně oběšen ve Vídni.

         Mezi další známá jména patří Václav Babinský (*20. 8. 1879 - † 1. 8. 1879), který kolem roku 1830 zorganizoval menší loupežnou bandu a přepadával pocestné. Zatčen byl roku 1832 v obci Kuří Vody a převezen do vazby v Praze odkud se mu podařilo utéci. Znovu byl zatčen roku 1835 a o pět let později byl ve věku 44 let odsouzen ke dvaceti letům těžkého žaláře na Špilberku. Po zrušení věznice na Špilberku byl přemístěn do Kartouz (Valdice u Jičína). Když byl Babinský jako 65letý propuštěn ujaly se ho řádové sestry sloužící v Kartouzích a ubytovaly jej v blízkosti kláštera v Řepích u Prahy, kde pracoval jako zahradník až do své smrti. Ve volných chvílích chodil do hospod, kde vyprávěl každému, kdo byl ochoten zaplatit útratu, poutavé historky „svého“ loupežnického života. Legenda o „slavném loupežníku“ vytvořila romantická literatura v době Babinského důchodu. První sešitové vydání jeho „udatných“ skutků vyšlo již roku 1862. Málokdo z nás věděl, že Babinský byl inspirací pro Václava Čtrvtka, který jezdil do Jičína k dědečkovi a vyslechl si nejeden příběh slavného loupežníka. Zúročil je u svého loupežníka Rumcajse.

         V čase jsme se pak přenesli do nové republiky na proslulou pražskou čtyřku, kterou proslavil především seriál Hříšní lidé města pražského. Role Jaroslava Marvana vycházela ze skutečné postavy kriminalisty Josefa Vaňáska (*1. 11. 1877 - † 8. 2. 1938). Zmíněn byl jeho nevyřešený případ „vražda Otýlie Vranské“.

         Vyprávění pokračovalo italskou a ruskou mafií, zmíněn byl i případ semínkového generála Jana Šejny, největší filmový podvod i nejkurióznější podvod odcizení 69 tun kmínu. Zakončení přednášky bylo vskutku famózní. Největším podvodem první republiky byl prodej Karlštejna, za kterým stál syn vlašimského zubaře Harry Jelínek (*14. 10. 1905 - † 1982). Na závěr proběhl malý vědomostní kviz.

         Při poutavém vyprávění čas letěl skutečně jako voda a rozcházeli jsme se před 19 hodinou. Dík patří nejen přednášejícímu, ale i daně Zpěvákové, která pro nás tento program připravila.

                                                                                           Za Společnost Jaroslav Slabý